22 Temmuz 2010 Perşembe

DEVLET ÇOCUKLARI ÖLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR...Van Merkeze bağlı Kurubaş Köyü'ne pikniğe giden ve Hacıbekir Kışlası'ndan geldiği ileri sürülen kurşunun kafasına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren 16 yaşındaki Canan Saldık'ın cenazesi, otopsi işlemlerinin ardından defnedildi. Otopsi sonucu küçük Canan’ın ölüm sebebinin beynine isabet eden 3.2 cm uzunluğunda mermi çekirdeği olduğunu gösteriyor. Köylüler bu merminin kışladan geldiğini kaydediyor.

Küçük Canan’ın ölümüne yol açan olay dün sabah yaşandı. Olay şöyle gelişti: Van'ın Çatak İlçesi'ne bağlı Eliaçık (Xasis) nüfusuna kayıtlı ve Eski Edremit Mahallesi'nde oturan Saldık ailesinin 5 çocuğunun en büyüğü olan 16 yaşındaki Canan Saldık, dün sabah saatlerinde ailesiyle birlikte dedesinin mezarının bulunduğu merkeze bağlı Kurubaş Köyü'ne gitti. Mezarlık ziyaretinin ardından dayılarıyla birlikte Hacıbekir Kışlası'nın yanında bulunan piknik bahçesine geçen ve burada eğlenen Saldık ailesi, akşam saat 18.30 sularında eve dönmek için toparlanmaya başladı. Canan Saldık'ın ailesi eşyaları toplarken, Canan da küçük kardeşini kucağına alarak sakinleştirmeye çalışıyordu. Bir anda kızının yavaşça yere yığıldığını fark eden anne Nuran Saldık, hemen kızına doğru koştu ve onu kaldırmaya çalıştı. Başından kanlar aktığını ve elide beyaz sıvı bir maddeyi gören anne Saldık şoka girdi. Canan'ı hemen araca alan aile fertleri, ilk olarak İpekyolu Hastanesi'ne geldi. Küçük Canan buradan da hemen Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastaneye getirilir getirilmez ameliyata alınan Canan, ameliyat masasında kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

OTOPSİ RAPORU

Daha sonra haber verilmesi üzerine hastaneye gelen savcı otopsi işlemlerine başladı. DİHA’nın haberine göre "Ölü Muayene ve Otopsi Tutanağında" Canan'ın ölüm sebebi olarak beynine isabet eden 3.2 cm uzunluğunda mermi çekirdeğinin sebeb olduğu kaydedildi. Tutanakta şunlar belirtildi: "Cesedin kesin ölüm sebebi sağ oksipital bölgeden kafatasına giderek beyin zarları harabiyeti ve kanamasına neden olan ateşli silah mermi çekirdeğinden kaynaklanmaktadır. Mermi çekirdeği vücutta arkadan öne soldan sağa, aşağıdan yukarıya doğru bir yol izlemiştir. Atış mesafesi uzak atış mesafesindedir. Tahmini ölüm saati 3.5 saat öncesidir." Otopsi işlemlerinin ardından sabaha karşı Canan'ın cenazesi Şabaniye Mahallesi Mezarlığı'nda ailesi tarafından toprağa verildi.

KURŞUN ASKERE AİT

DİHA’da olaya ilişkin köylülerin anlatımları da yer aldı. Köylülere göre, son üç gündür Hacıbekir Kışlası'nın atış poligonunda askerlerin sabah ve akşam üzeri atış talimi yaptıkları, Canan'ı öldüren kurşunun da atış talimi sırasında Hacıbekir Kışlası'ndan geldiği yönünde. Köylüler Canan'a isabet eden kurşunun yanı sıra bir başka kurşunun da olay yerinin yaklaşık 500 metre uzağında bulunan Nejdet Orkin isimli bir köylünün camına isabet ettiği ve kurşunun evin içine düştüğünü belirtti. Köylüler, olay yerine gelip incelemede bulunan Jandarmanın kurşunun MG-3 kurşunu olduğunu belirttiğini söyleyerek, kurşunun askeriyeye ait olduğunu kabul ettiklerini ileri sürdü.

Savcı otopsi işlemlerinin ardından Kurubaş Köyü'ne giderek burada da incelemelerde bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzleyiciler