28 Temmuz 2011 Perşembe

Ben Doğan Teyboğa Polis'in Gaz Bombasıyla Katledildim!
Silopi'de polisin attığı gaz bombası nedeniyle başından ağır yaralanan ve yaşamını yitiren 13 yaşındaki Doğan Tayboğa'nın cenazesi binlerce kişi tarafından toprağa verildi.

ŞIRNAK - Şırnak'ın Silopi İlçesi Cudi Mahallesi'nde 24 Temmuz akşamı polisin attığı gaz bombası sonucu ağır yaralanan ve ameliyat olduğu Diyarbakır Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitiren 13 yaşındaki Doğan Tayboğa'nın cenazesi, onlarca araçlık konvoyla Silopi'ye getirildi

Cenaze konvoyuna, BDP Şırnak İl Başkanı Abit İke, BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış, Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu, Cizre Belediye Başkanvekili Mehmet Saçı, İdil Belediye Başkanı Resul Sadak, Başverimli (Tilqebîn) Belde Belediye Başkanı Sinan Uysal, MEYA-DER, BDP il ve ilçe yöneticileri, Barış Anneleri İnisiyatifi yöneticileri i ve binlerce yurttaş eşlik etti.

Silopi ilçe merkezine, Teyboğa'nın cenazesi yüzlerce araçlık konvoy ile girdi. BDP İlçe binası önünde toplanan binlerce kişi, Tayboğa'nın cenazesini "Şehîd namirin" ve "PKK halktır halk burada" sloganları ile karşıladı. Dini vecibelerinin yerine getirilmesi için cenazeyi Haci Faris Camii'ne yürüyüşle götüren kitleye, sokaklardan insanların destek vermesiyle cenaze törenine katılanların sayısı gittikçe arttı. Tayboğa'nın cenazesini ambulanstan çıkarılırken, damlardan ve balkonlardan tabuta güller atıldı.

Dini vecibelerinin yerine getirilmesinden sonra Başak Şehitlik Mezarlığı'na doğru yürüyüşe geçen kitlenin sayısı kısa süre içinde 10 bini buldu. 45 derecelik güneşin altında yürüyen kitle sık sık slogan attı. Yürüyüşte yüzleri puşilerle kapalı gençlerin askeri tarzda yürüyüş yapması dikkat çekti. Cenaze törenine katılanlar, mezarlığa kadar Konfedaralizm bayrakları, PKK Lideri Öcalan posterleri ve sarı kırmızı yeşil flamalar ile yürüdü. Doğan Tayboğa'nın posteri ve "Katil Erdoğan hesap verecek", "Sizler öldürdükçe bizler çoğalıyoruz" yazılı büyük pankartın taşındığı yürüyüşte, "Gençlik Apo'nun fedaisidir", "Öcalan", "İntikam, intikam", "Bijî Serok Apo", "Şehîd Namirin", "PKK halktır halk burada" sloganları atıldı. Yaklaşık 5 kilometre devam eden yürüyüşün ardından Tayboğa'nın cenazesi mezarlığa getirildi.

'Doğan'ın öldürülmesi Başbakanın yeni polis konseptidir'

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından, cenaze toprağa verildi. Defin işlemlerin ardından kitleye hitaben konuşan BDP İl Başkanı Abit İke, Başbakan Erdoğan'ın polisin yetkilerini artırarak, 1990'lı yıllarda özel harekat polislerinin bölgede sergilediği politikaları yeniden devreye sokmaya çalıştığını kaydederek, polisin attığı gaz bombalarıyla 13 yaşındaki Doğan'ın ölümüne neden olanın da bu konsept çerçevesinde yürütülen politikalar olduğunu vurguladı. Başbakan Erdoğan'a seslenen İke, "Sınır içi ve sınır dışı operasyonlarla Kürt halkının bitirilmeyeceğini bilmesini istiyoruz. 30 yıldır Kürt halkını imha ve inkarla bitirilmeye çalışılıyor. Bu çatışmalı ortamın son bulması için demokrasi ve barış taleplerini dile getiriyor ve yine de görmezlikten geliniyor. Tansu Çiller, Mehmet Ağar ve Doğan Güreş üçlüsünün imha ve inkârla iktidarda tutulmadıkları gibi tarihin çöplüğüne gömüldüler. AKP hükümeti ve Tayip Erdoğan'ın sonu da bu üçlüler gibi olacaktır" dedi. İke, "Kürt halkının başı sağ olsun. Umut ediyoruz ki, Demokratik Özerklik ilanı bu akan kanın son bulmasına vesile olacak. Tek çözüm Demokratik Özerkliktir" diye konuştu.

'Doğan'ın yerde tekmelenmesi insanlık ayıbıdır'

İke'nin ardından konuşan BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış ise, "Henüz 13 yaşında ve tüm insanlar gibi demokratik tepkilerini dile getirmek isteyen çocuklara bile tahammül etmeyen AKP zihniyeti ile karşı karşıyayız. 13 yaşındaki çocuktan intikam alırcasına yerde bile tekmelenmesi insanlık ayıbıdır. Burada söylenecek söz bitmiştir" diye konuştu. İran'ın Kürt halkına yönelik başlattığı operasyonların tesadüf olmadığına işaret eden Alkış, "Savaş daha da şiddetlenecek ve yapılan bu anlaşmada Zap operasyonunda olduğu gibi İran rejimi de hezimete uğrayacaktır" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından alkış ve sloganlar eşliğinde kitle taziye evine doğru yürüyüş düzenledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzleyiciler